Bilder Jacob Ängman Samling Silverbestick "Rosenholm" 52-delar 1900-tal

Jacob Ängman Samling Silverbestick "Rosenholm" 52-delar 1900-tal

9000 SEK

Värdering: 7 500 SEK

Samling bestick tillverkade av silver, GAB, Stockholm, Design: Jacob Ängman.
12 st. skedar 11 cm
6 st. knivar 19,5 cm
6 st. knivar 22 cm
6 st. skedar 20 cm
3 st. skedar 18 cm
6 st. gafflar 18 cm
6 st. gafflar 19 cm
7 st. skedar 12 cm

Total vikt: 1990 gram
Vikt delar med rostfria blad: 672 gram

Konditionsrapport: Mindre repor & bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.

Jacob Ängman Collection Silver cutlery "Rosenholm" 52 pieces from the 20th century
Collection of cutlery made of silver, GAB, Stockholm, Design: Jacob Ängman.
12 pcs. spoons 11 cm
6 pcs. knives 19,5 cm
6 pcs. knives 22 cm
6 pcs. spoons 20 cm
3 pcs. spoons 18 cm
6 pcs. forks 18 cm
6 pcs. forks 19 cm
7 pcs. spoons 12 cm

Total weight: 1990 grams
Weight of parts with stainless blades: 672 grams

Condition report: Minor scratches & use wear, No other remarks.

SPEGELDÖRR med karm. 85x210cm med karm.

Värdering: -

Bud: 100 SEK

TRÄPINNAR & LÅDA 14*20*27 cm (defekt)

Värdering: -

Bud: 150 SEK

TALLRIKAR 6st. Rörstrand "Grön Anna" D:24 cm

Värdering: -

Bud: 650 SEK

Värdering: -

Bud: 500 SEK