Bilder Stig Lindberg "Prunus" Servis 1900-tal (20 delar)
Servisdelar med målad dekor av plommon
Design av Stig Lindberg för Gustavsberg
Samling består av:
7 st. kaffekoppar
6 st. kaffefat
5 st. tefat
1 st. gräddkanna
1 st. sockerskål
Konditionsrapport: Mindre repor, åldersbaserat slitage, glasyrslitage, inga övriga anmärkningar
Stig Lindberg "Prunus" 20th century (20 parts)
Tableware with painted plum decoration.
Design by Stig Lindberg for Gustavsberg
Collection consists of:
7 pcs. coffee cups
6 pcs. coffee saucers
5 pcs. tea saucers
1 pc. creamer
1 pc. sugar bowl
Condition: Minor scratches, age-based wear, galze wear, no other remarks
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 400 SEK
Värdering: 1 500 SEK
Högsta bud:Bud: 1 300 SEK
Slutar om 25 minuter