Bilder Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal

Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal

5200 SEK

Värdering: 15 000 SEK

Alvar Aalto: 1898-1976 Kuortane, Finland
Pall på tre solfjäderformade ben i lackad björk med stoppad sits klädd i konstläder
Formgiven 1954 för O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- och byggnadsarbetsfabriken A.B)

Höjd: 45 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, etikett har lossnat, inga övriga anmärkningar

Stool on three fan-shaped legs in lacquered birch with upholstered seat covered in artificial leather
Designed in 1954 for O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- og bygningsarbetsfabriken A.B)

Height: 45 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, marks and scratches, label has come off, no other remarks

GASOLFLASKOR Typ 2012

Värdering: -

Bud: 60 SEK

GEM, CIGARRER,NUBB mm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

KONSOLER med keruber, trä o gjuten massa H:42 cm

Värdering: -

Bud: 1 050 SEK

KARTVÄSKA med ORIENTERINGSKARTOR, KOMPASS, BOK

Värdering: -

Bud: 0 SEK