Bilder Golvlampa "Klubban" ÖIA 1900-talets andra hälft
Höj och sänkbar golvlampa med en ljuskälla
Stomme och fot i mässing med gjuten botten
Justerbar skärm med vitlackad insida
Etikettmärkt: Örsjö Industri AB
Höjd: 130-85 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, ej funktionstestad, utbytt skruv till låsning, inga övriga anmärkningar
Floor lamp "Klubban" ÖIA second half of the 20th century
Raised and lowered floor lamp with a light source
Frame and foot in brass with cast bottom
Adjustable screen with white lacquered interior
Labeled: Örsjö Industri AB
Height: 130-85 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks and scratches, not functionally tested, replaced screw for locking, no other remarks