Bilder Orientmatt "Ghom" 109X74 Iran 1900-tal

Orientmatt "Ghom" 109X74 Iran 1900-tal

100 SEK

Värdering: 2 500 SEK

Handknuten Persisk matta Ghom / Qum
Medaljongmönster med motiv av växtlighet i polykroma färger
Helsilkesmatta

Mått: 109X74 cm

Konditionsrapport: Bruksslitage och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Hand Knotted Persian Rug Ghom / Qum
Medallion pattern with motifs of vegetation in polychrome colors
Full silk carpet

Dimensions: 109X74 cm

Condition report: Use and age-based wear, no other remarks

Sockerskål, samt gräddkanna, "Musselmalet"

Värdering: -

Bud: 500 SEK

Ljusstake,"Musselmalet", Royal Copenhagen

Värdering: -

Bud: 1 100 SEK

Skål, "Musselmalet", Royal Copenhagen

Värdering: -

Bud: 1 200 SEK

Bibliotekslampa, Lamp Gustaf

Värdering: -

Bud: 700 SEK