Bilder Bälte Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder med tvinnade remmar
Broderat mönster i tenntråd över svart filt
Till synes osignerad
Längd exklusive remmar: 77 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, remmar något slitna, inga övriga anmärkningar
Belt Sami craft 20th century
Made of leather with twisted straps
Embroidered pattern in tin wire over black felt
Apparently unsigned
Length excluding straps: 77 cm
Condition report: Minor age-based wear, straps slightly worn, no other remarks
Värdering: 10 000 SEK
Högsta bud:Bud: 5 000 SEK
Västmanland
Värdering: 12 000 SEK
Högsta bud:Bud: 7 600 SEK
Västmanland