Bilder Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

1200 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Nikolaus Fankki född 1927, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NF

Längd inklusive slida: 21,5 cm
Längd kniv: 20,5 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar

Nikolaus Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Nikolaus Fankki born 1927, Kaitum
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NF

Length including sheath: 21.5 cm
Knife length: 20.5 cm

Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks

DAMSKOR, 2 par, Peter Kaiser samt Carraro, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 1 timme 3 minuter

JACKIE LYND, 4 st tallrikar, porslin, "Forrätt", Rörstrand

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme 5 minuter

GARDINLÄNGDER, 3 + 2 st, bomull, 1900-/2000-tal

Värdering: 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 1 timme 7 minuter

VICKE LINDSTRAND, 23 del servisglas, "Calypso", Kosta, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 1 timme 9 minuter