Bilder Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Nikolaus Fankki född 1927, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NF
Längd inklusive slida: 21,5 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar
Nikolaus Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Nikolaus Fankki born 1927, Kaitum
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NF
Length including sheath: 21.5 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 1 100 SEK
Slutar om 1 timme 3 minuter
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 1 timme 5 minuter
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 850 SEK
Slutar om 1 timme 7 minuter