Bilder Andreas Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Andreas Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

850 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Andreas Poggats 1908-1982, Kaitum
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: AP

Längd kniv: 20,5 cm
Längd inklusive slida: 23,5 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.

Andreas Poggat's Half Horn Knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: AP

Knife length: 20.5 cm
Length including sheath: 23.5 cm

Condition report: Marks & age-based wear, Use wear, No other remarks.

HAVSKAJAK Caribou CX. L:ca 510cm

Värdering: -

Bud: 2 500 SEK

TRÄDGÅRDSSTOLAR 4st "Brissago B-20" Grythyttans Stålmöbler, 1900 talets andra hälft, vitmålade.

Värdering: -

Bud: 1 450 SEK

SLÄPKÄRRA CO Släpet 1000 GL, årsmodell: 2000, sommardäck, har två stycken 2:or efter besiktning, se extra bild.

Värdering: -

Bud: 7 300 SEK

GRÄSKLIPPARE, Honda "HRS 536c" (ej funktionstestad)

Värdering: -

Bud: 2 100 SEK

Slutar om 7 minuter