Bilder Jens Harald Quistgaard Teservis "Relief" Stengods 1900-tal (43 delar)

Jens Harald Quistgaard Teservis "Relief" Stengods 1900-tal (43 delar)

1600 SEK

Värdering: 4 000 SEK

Jens Harald Quistgaard 1919-2008, Danmark
Servis i stengods med dekor av löv i relief.
Ritad av Jens Harald Quistgaard år 1959 för Kronjyden Nissen, Danmark
I produktion från början av 1960-talet

Består av:
12 st. Tefat
12 st. Tekoppar
12 st. Assietter
2 st. Ljusstakar
1 st. Sockerskål med lock
1 st. Marmeladburk
1 st. Smörask
1 st. Skål
1 st. Gräddkanna
1 st. Tekanna

Konditionsrapport: Minimalt slitage och repor, inga övriga anmärkningar
Jens Harald Quistgaard Service "Relief" Stoneware 20th Century (43 pcs.)

Jens Harald Quistgaard 1919-2008, Denmark
Service made of stoneware with decor of leaves in relief.
Drawn by Jens Harald Quistgaard in 1959 for Kronjyden Nissen, Denmark
In production from the early 1960s

Consists of:
12 pcs. Tea plates
12 pcs. Tea cups
12 pcs. Dessert plates
2 pcs. Candlesticks
1 pc. Jam jar
1 pc. Sugar jar with lid
1 pc. Butter jar
1 pc. Bowl
1 pc. Creamer
1 pc. Coffee pot

Condition. Minimal wear and scratches, no other remarks

Martiniglas, "Celebration", Anne Nilsson

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Atlantic Världmästarur

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Halscollier, Barbro Littmarck, W.A Bolin

Värdering: -

Bud: 3 000 SEK

Leksaksbil, Electo Matic 7500, Distler

Värdering: -

Bud: 2 100 SEK