Bilder Trädgårdsbord J & CG Bolinder Stockholm ca 1900
Trädgårdsbord / blombord tillverkat i gjujärn med elva blomhållare
Bord nedtill och tredelad bladhölstrad fot
Märkt i godset: J & CG BOLINDER STOCKHOLM
Höjd: 151 cm
Diameter bord: 71 cm
Diameter blommhållare: 15,5 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor, stötskador, spricka i en blomhållare, rost, inga övriga anmärkningar
Garden table J & CG Bolinder Stockholm circa 1900
Garden table / flower table made of cast iron with eleven flower holders
Table at the bottom and three-part leaf sheathed foot
Marked on the goods: J & CG BOLINDER STOCKHOLM
Height: 151 cm
Table diameter: 71 cm
Diameter flower holder: 15.5 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches, impact damage, crack in a flower holder, rust, no other remarks