Bilder Alf Svensson Stol "Teve" Ljungs Industrier AB 1950-tal
Alf Svensson 1923-1992
Mörkbonad stomme i bok med mässing beslag
Stoppad sits och rygg med tygklädsel i grönt
Etikettmärkt: Ljungs Industrier AB
Formgiven av Alf Svensson 1953 för Ljungs Industrier
Höjd: 70 cm
Bredd: 60 cm
Sitthöjd: 37 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, märken och repor, klädsel i bra skick, inga övriga anmärkningar
Alf Svensson Chair "Teve" Ljungs Industrier AB 1950s
Alf Svensson 1923-1992
Dark-covered frame in beech with brass fittings
Upholstered seat and back with fabric upholstery in green
Labeled: Ljungs Industrier AB
Designed by Alf Svensson in 1953 for Ljungs Industrier
Height: 70 cm
Width: 60 cm
Seat height: 37 cm
Condition report: Minor use wear, marks and scratches, upholstery in good condition, no other remarks
Värdering: 200 SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK