Bilder Alf Svensson Stol "Teve" Ljungs Industrier AB 1950-tal

Alf Svensson Stol "Teve" Ljungs Industrier AB 1950-tal

1 månad 1 timme 5 minuter

2024-03-28 18:23

2200 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Alf Svensson 1923-1992
Mörkbonad stomme i bok med mässing beslag
Stoppad sits och rygg med tygklädsel i grönt
Etikettmärkt: Ljungs Industrier AB
Formgiven av Alf Svensson 1953 för Ljungs Industrier

Höjd: 70 cm
Bredd: 60 cm
Sitthöjd: 37 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, märken och repor, klädsel i bra skick, inga övriga anmärkningar

Alf Svensson Chair "Teve" Ljungs Industrier AB 1950s

Alf Svensson 1923-1992
Dark-covered frame in beech with brass fittings
Upholstered seat and back with fabric upholstery in green
Labeled: Ljungs Industrier AB
Designed by Alf Svensson in 1953 for Ljungs Industrier

Height: 70 cm
Width: 60 cm
Seat height: 37 cm

Condition report: Minor use wear, marks and scratches, upholstery in good condition, no other remarks

Piedestal, tidningsbord, bambu/rotting, höjd 62 cm och mindre

Värdering: 200

Bud: 250 SEK

Klappstol, metall/vinyl, 60-tal

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Stereo och radio

Värdering: -

Bud: 500 SEK

BESTICK "RETRO"

Värdering: -

Bud: 225 SEK