Bilder Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

900 SEK

Värdering: 800 SEK

Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad
Okänd slöjdare

Längd kniv: 17 cm
Längd inklusive slida: 20 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed
Unknown crafter

Knife length: 17 cm
Length including sheath: 20 cm

Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.

Karin Björquist, vas "Indigo", stengods, Studio Gustavsberg

Värdering: 500

Bud: 400 SEK

Norrbotten

Piedestal

Värdering: -

Bud: 125 SEK

Kamferkista Asien

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Lisa Larson, väggrelief, keramik, Gustavsberg

Värdering: 800

Bud: 950 SEK

Norrbotten