Bilder Thore Sunna Saltflaska Sameslöjd 1900-tal

Thore Sunna Saltflaska Sameslöjd 1900-tal

2000 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Tore Sunna född 1942, Årosjokk.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Signerad: Thore Sunna

Höjd: 24 cm
Bredd: 15 cm

Thore Sunna Salt Flask Sami craft from the 20th century
Tore Sunna born 1942, Årosjokk.
Made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.
Signed: Thore Sunna

Height: 24 cm
Width: 15 cm

Condition report: No remarks

TÄNGER, FICKLAMPA, SKRUVMEJSLAR mm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

FAT & VASER "Måsen" Bing & Gröndahl, Danmark Största L:23 cm

Värdering: -

Bud: 650 SEK

GARDINKAPPA & GARDINLÄNGDER 3olika par 2+2+4 våder, hemvävda

Värdering: -

Bud: 90 SEK

FAT "Måsen" Bing & Gröndahl, Danmark Runda D:25 cm

Värdering: -

Bud: 325 SEK