Bilder Auguste Moreau Mantelklocka "Allegori för rikedom" Frankrike 1800-talets slut

Auguste Moreau Mantelklocka "Allegori för rikedom" Frankrike 1800-talets slut

1800 SEK

VĂ€rdering: 4 000 SEK

Auguste Moreau (Frankrike, 1834-1917)
Bordspendyl tillverkad i brons och bronspatinerad zink Bevingad kvinna med ymnighetshorn och tre putti Klockfodral i svart sten och svÀngda ben, emaljerad urtavla med rocaille och arabiska siffror Saknar nyckel Signerad: A Moreau Urverk stÀmplat: B & G 5789 Pendel stÀmplat: 5230 Lucka baktill stÀmplat: L.R 5789 Otydlig stÀmpel pÄ baksidan Höjd: 80 cm Bredd: 45 cm Djup: 30 cm GenomgÄngen: 1993
Konditionsrapport: Åldersrelaterad patinering, skada/lagning av vinge, mĂ€rken och repor, fĂ€sten och ben mĂ„ste dras Ă„t, inga övriga anmĂ€rkningar

Auguste Moreau Mantel clock "Allegory of Wealth" France late 19th century Table pendulum made of bronze and bronze patinated zinc Winged woman with cornucopiae and three putti Black stone case and curved legs, enamel dial with rocaille and Arabic numerals Missing key Signed: A Moreau Movement stamped: B & G 5789 Pendulum stamped: 5230 Hatch at the back stamped: L.R 5789 Indistinct stamp on the back Height: 80 cm Width: 45 cm Depth: 30 cm Examined: 1993 Condition report: Age-related patination, wing damage/repair, marks and scratches, mounts and legs need tightening, no other remarks

FormvÀgen 3
906 21 UmeÄ
VĂ€sterbotten

Kryddservis, 14 delar, Dekor II, Wilhelm KĂ„ge, Gustavsberg

VĂ€rdering: 500

Bud: 200 SEK

Norrbotten

267 Glas

VĂ€rdering: -

Bud: 0 SEK

NĂ€rke

268 Kaffegods

VĂ€rdering: -

Bud: 0 SEK

NĂ€rke

Korg, kavel, bakuspjulk

VĂ€rdering: 150

Bud: 370 SEK

Norrbotten