Bilder Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)

Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)

2600 SEK

Värdering: 4 000 SEK

Axel Annell: 1896-1983 Takarmatur med tolv stycken ljusarmar och ljuskällor Stomme i mässing och glödlampor från Tapio Wirkkala

Höjd: ca. 108 cm
Bredd: ca. 80 cm

Konditionsrapport: Ej funktionstestade, mindre åldersbaserat slitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar

Axel Annell Ceiling lamp 1950s/60s (attributed)

Axel Annell: 1896-1983
Ceiling fixture with twelve light arms and light sources
Frame in brass and light bulbs from Tapio Wirkkala

Height: approx. 108 cm
Width: approx. 80 cm

Condition report: Not functionally tested, minor age-based wear, marks and scratches, no other remarks

DAMSKOR, 2 par, Peter Kaiser samt Carraro, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 58 minuter

JACKIE LYND, 4 st tallrikar, porslin, "Forrätt", Rörstrand

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme

GARDINLÄNGDER, 3 + 2 st, bomull, 1900-/2000-tal

Värdering: 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 1 timme 2 minuter

VICKE LINDSTRAND, 23 del servisglas, "Calypso", Kosta, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 1 timme 4 minuter