Bilder Kruthorn Tyskland München 1800-tal

Kruthorn Tyskland München 1800-tal

4600 SEK

Värdering: 2 500 SEK

Kruthorn tillverkad metall & kohorn med graverad stiliserad dekor.
Gjord i stil efter kruthorn till musketörer från 1600-talet men troligtvis tillverkad under 1800-talets andra hälft.

Längd: 40 cm

Konditionsrapport: Märken, Åldersbaserat slitage & mindre sprickor, Inga övriga anmärkningar.

Powder horn Germany Munich from the 19th century
Powder horn made of metal & cow horn with engraved stylized decoration.
Made in the style of powder horns for musketeers from the 17th century but probably manufactured in the second half of the 19th century.

Length: 40 cm

Condition report: Marks, Age-based wear & minor cracks, No other remarks.

LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 47 minuter

SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 500

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 16 timmar 49 minuter

MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 51 minuter

KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 53 minuter