Bilder Flintlåspistol Turkiet eller Mellanöstern 1800-tal

Flintlåspistol Turkiet eller Mellanöstern 1800-tal

3600 SEK

Värdering: 4 000 SEK

Rikligt dekorerad med silverbeslag & silverinläggningar,
Troligtvis tillverkad under 1800-talets första hälft.

Längd: 46 cm

Konditionsrapport: Flintskruv hel men fastrostad, Märken & åldersbaserat slitage. Mindre sprickor, Släpp i inläggningar, Inga övriga anmärkningar.

Flintlock gun Turkey or the Middle East from the 19th century
Richly decorated with silver fittings & silver inlays,
Probably made in the first half of the 19th century.

Length: 46 cm

Condition report: Flint screw complete but heavily rusted, Marks & age-based wear. Minor cracks, Loss in inlays, No other remarks.

LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 37 minuter

SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 500

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 16 timmar 39 minuter

MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 41 minuter

KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 16 timmar 43 minuter