Bilder Kaffeservis "Palma Röd" Rörstrand 1950-tal (10 st)
Kaffeservis "Palma röd" från Rörstrand
Tillverkat i porslin med blomig dekor mot rött
Märkt: VDN V555 Rörstrand
Höjd kaffekopp: 5 cm
Diameter fat: 13,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat, obetydligt slitage, inga övriga anmärknigar
Coffee set "Palma Red" Rörstrand 1950s (10 pcs)
Coffee set "Palma red" from Rörstrand
Made in porcelain with floral decoration against red
Marked: VDN V555 Rörstrand
Coffee cup height: 5 cm
Barrel diameter: 13.5 cm
Condition report: Less age-based, insignificant wear, no other remarks
Slutar om 5 timmar 12 minuter
Slutar om 5 timmar 19 minuter
Slutar om 5 timmar 20 minuter