Bilder Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj & fotpall 1980-tal
Oskar Yngve Ekström: 1913-1988
Stomme tillverkad i skiktlimmad och formpressad ekfaner
Rygg, sits och pall klädde i ljusbeige läder
Märkt: Swedese
Mått c.a:
Höjd: 98 cm
Bredd: 70 cm
Sitthöjd: ca 32 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, ställvis slitage i läder, inga övriga anmärkningar
Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj & fotpall 1980-tal
Frame made of layer-glued and pressed oak veneer
Back, seat and stool covered in light beige leather
Marked: Swedese
Approximate dimensions:
Height: 98 cm
Width: 70 cm
Seat height: approx. 32 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, occasional wear in leather, no other remarks
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 4 000 SEK
Högsta bud:Bud: 1 200 SEK