Auktioner Keramik & Porslin Matservis, "Country Style", Staffordshire, England

Bilder Matservis, "Country Style", Staffordshire, England

Matservis, "Country Style", Staffordshire, England

1600 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Mattallrikar 12st, djupa tallrikar 13st, förrättstallrikar 12st, dessertskålar 4st, serveringsdelar 7st, såskanna samt snarlika skålar 5st av annat fabrikat.

Dalarnas Auktionsbyrå AB

Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
Dalarna

info@dalarnasauktionsbyra.se
Tel: 0243-23 67 90

Skål på fot, Boda Åfors, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 13 cm, höjd: 12 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Matservisdelar 30 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Ruska, brunt stengods, 13 mattallrikar, 11 assietter, 6 djupa tallrikar

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Sabel omkring 1900. Längd: 110 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 206/360. Färglitografi, bildmått: 44x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK