Bilder Bordslampa Nybro Armatur NAFA
Bordslampa Nybro Armatur NAFA
Klassisk bordslampa tillverkad av Nybro Armaturfabrik AB (NAFA) under 1900-talets andra hälft.
Lampan är i bok och kromad metall med en vit lampskärm i plast. Lampan tänds med en knapp under lampskärmen.
Utöver vanligt slitage är lampan i gott skick.