Bilder Bordslampa Ateljé Lyktan Knubbling

Bordslampa Ateljé Lyktan Knubbling

1600 SEK

Värdering: 2 500 SEK

Klassisk bordslampa från ateljé Lyktan. Modellen heter Knubbling och designades av Anders Pehrson 1971.

Stomme i vitlackad metall, skärm i vit akrylplast och detaljer i krom.

En av de tre dekorativa bultarna längs ner på lampskärmen saknas.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 10 timmar 1 minut

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 10 timmar 1 minut

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 10 timmar 2 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 10 timmar 2 minuter