Bilder Väggtelefon Telegrafverkets verkstad Nynäshamn 1900-talets början

Väggtelefon Telegrafverkets verkstad Nynäshamn 1900-talets början

1600 SEK

Värdering: 1 000 SEK

Väggtelefon med fodral i ek och detaljer i metall
Medföljer "Taxa för rikssamtal inom Sverige" Göteborg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag

Höjd: 59 cm
Bredd: 27 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, färgbortfall och repor, inga övriga anmärkningar

Wall telephone The Telegraph Agency's workshop Nynäshamn early 20th century

Wall telephone with oak case and metal details

Includes "Tariff for national calls within Sweden" Gothenburg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag

Height: 59 cm

Width: 27 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks, discoloration and scratches, no other remarks

PAPPERSRULLEHÅLLARE med pappersrulle, H: 86cm B: 50cm (pappersrulle fuktskadad)

Värdering: -

Bud: 150 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA B:135cm (bruksslitage, färgsläpp, 1st bräda knäckt)

Värdering: -

Bud: 650 SEK

SÄCKKÄRRA, B: 52cm

Värdering: -

Bud: 400 SEK

KRUKOR 2 par, i plast. H:57x 28x 28cm dom högsta (1st spricka upptill)

Värdering: -

Bud: 400 SEK