Bilder Svepaskar allmoge 1800-tal (2 st)
Två stycken svepaskar med lock i trä och orginalfärg
Handtag i järn
Höjd: 21-14 cm
Längd: 37-35 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, sprickor, färg och materialbortfall, inga övriga anmärkningar
Wooden boxes "common man" 19th century (2 pcs)
Two wooden boxes with lids and original paint
Iron handle
Height: 21-14 cm
Length: 37-35 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, cracks, paint and material loss, no other remarks