Bilder Tekanna Yixing Kina 1900-tal
Tekanna tillverkad av lergods med pålagd dekor föreställande fåglar & växtlighet.
Märkt.
Längd: 19 cm
Konditionsrapport: Nagg på insida lock, Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Teapot Yixing China from the 20th century
Teapot made of stoneware with applied decoration representing birds & vegetation.
Marked.
Length: 19 cm
Condition report: Chip on inside lid, Minor age-based wear, No other remarks.
Slutar om 13 timmar 19 minuter