Bilder Auguste Moreau Mantelklocka "Allegori för rikedom" Frankrike 1800-talets slut
Auguste Moreau (Frankrike, 1834-1917)
Bordspendyl tillverkad i brons och bronspatinerad zink Bevingad kvinna med ymnighetshorn och tre putti Klockfodral i svart sten och svÀngda ben, emaljerad urtavla med rocaille och arabiska siffror Saknar nyckel Signerad: A Moreau Urverk stÀmplat: B & G 5789 Pendel stÀmplat: 5230 Lucka baktill stÀmplat: L.R 5789 Otydlig stÀmpel pÄ baksidan Höjd: 80 cm Bredd: 45 cm Djup: 30 cm GenomgÄngen: 1993
Konditionsrapport: Ă
ldersrelaterad patinering, skada/lagning av vinge, mÀrken och repor, fÀsten och ben mÄste dras Ät, inga övriga anmÀrkningar
Auguste Moreau Mantel clock "Allegory of Wealth" France late 19th century Table pendulum made of bronze and bronze patinated zinc Winged woman with cornucopiae and three putti Black stone case and curved legs, enamel dial with rocaille and Arabic numerals Missing key Signed: A Moreau Movement stamped: B & G 5789 Pendulum stamped: 5230 Hatch at the back stamped: L.R 5789 Indistinct stamp on the back Height: 80 cm Width: 45 cm Depth: 30 cm Examined: 1993 Condition report: Age-related patination, wing damage/repair, marks and scratches, mounts and legs need tightening, no other remarks
VĂ€rdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 200 SEK
HĂ€lsingland
Slutar om 2 timmar 38 minuter
Slutar om 2 timmar 39 minuter
VĂ€rdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
HĂ€lsingland
Slutar om 2 timmar 39 minuter