Bilder Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)

Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)

250 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Karl Helmer Ringström 1916-2010. Kaffefat tillverkad av porslin med handmålad dekor i polykroma färger Stämplad på fat: Daisy Sphinks Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden Diametermått fat: 13,5 cm
Konditionsrapport: Glasyrfel, bruksslitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar
Helmer Ringström Coffee Saucer "Daisy Sphinx" from the 1960s (6 pcs) Karl Helmer Ringström 1916-2010 Coffee saucer made of porcelain with hand-painted decoration in polychrome colors Stamped on saucer: Daisy Sphinx Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden Saucer diameter: 13,5 cm Condition: Glaze errors, usage wear, minor scratches, no other remarks

DAMSKOR, 2 par, Peter Kaiser samt Carraro, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 1 timme 3 minuter

JACKIE LYND, 4 st tallrikar, porslin, "Forrätt", Rörstrand

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme 5 minuter

GARDINLÄNGDER, 3 + 2 st, bomull, 1900-/2000-tal

Värdering: 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 1 timme 7 minuter

VICKE LINDSTRAND, 23 del servisglas, "Calypso", Kosta, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 1 timme 9 minuter