Bilder Albert Chorell Jaktkniv / Hirschfängare 1900-tal
Grepp i trä med skuren dekor.
Balja i vitmetall och mässing med graverad dekor av jaktscen.
Märkt: Alb Chorell Eskilstuna
Längd inklusive slida: 45 cm
Längd kniv: 40 cm
Konditionsrapport: Klinga med flertal hack samt avbruten spets. Grepp med sprickor. Balja med dålig passform samt flertal bucklor. Åldersbaserat slitage. Inga övriga anmärkningar.
Albert Chorell Hunting knife / Hirsch trap from the 20th century
Handle in wood with carved decoration.
Bowl in white metal and brass with engraved decoration of a hunting scene.
Marked: Alb Chorell Eskilstuna
Length including sheath: 45 cm
Knife length: 40 cm
Condition report: Blade with several notches and broken tip. Grip with cracks. Tub with poor fit and several dents. Age-based wear and tear. No other remarks.
Slutar om 2 timmar 35 minuter
Värdering: 2 500 SEK
Högsta bud:Bud: 1 600 SEK
Slutar om 2 timmar 37 minuter
Värdering: 1 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 2 timmar 39 minuter