Bilder Faskinknivar m/ 1848 (2 st)
Faskinknivar med rak, eneggad klinga, handtag i trä och mässing
Mässingskodd balja i svart läder
Blad märkt: A & E .H och ankare
Balja märkt: T. 1 No478 och No 114
Längd inkl balja: 61 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, plugg i handtag saknas, inga övriga anmärkningar
Faskin knives w/ 1848 (2 pcs)
Faskin knives with straight, single-edged blade, handle in wood and brass
Brass covered tub in black leather
Blade marked: A & E .H and anchor
Tub marked: T. 1 No478 and No 114
Length including tub: 61 cm
Condition report: Use- and age-based wear, plug in handle missing, no other remarks
Slutar om 2 timmar 14 minuter
Värdering: 2 500 SEK
Högsta bud:Bud: 1 600 SEK
Slutar om 2 timmar 16 minuter
Värdering: 1 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 2 timmar 18 minuter