Bilder Huggare infanteri Sverige m/1856 (2 st)
Huggare / sablar med fäste i mässing och kavel i trä
Mässingskodd balja i läder
En huggare märkt: 29R 1K 24
Längd inkl balja: 77 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, reva/hål i ena baljan, inga övriga anmärkningar
Sabres infantry Sweden w/1856 (2 pcs)
Sabres with brass attachment and wooden rolling pin
Brass covered tub in leather
A chopper marked: 29R 1K 24
Length including tub: 77 cm
Condition report: Use- and age-based wear, tear/hole in one tub, no other remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK