Bilder Dolk Silver & Niello Ryssland 1900-tal
Rysk dolk tillverkad av silver med riklig Niello dekor.
Stämplad: 84 samt Kokoshnik vänd åt höger.
Troligtvis tillverkad under 1900-talets början.
Otydlig tillverkarstämpel.
Längd: 51 cm
Konditionsrapport: Mindre bucklor, repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Dagger Silver & Niello Russia from the 20th century
Russian dagger made of silver with abundant Niello decoration.
Stamped: 84 and Kokoshnik facing right.
Probably manufactured in the early 20th century.
Unclear maker's stamp.
Length: 51 cm
Condition report: Minor dents, scratches & age-based wear, No other remarks.
Slutar om 4 timmar 47 minuter
Värdering: 2 500 SEK
Högsta bud:Bud: 1 600 SEK
Slutar om 4 timmar 49 minuter
Värdering: 1 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 4 timmar 51 minuter