Auktioner Konst & Grafik Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

Bilder Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

40000 SEK

Värdering: 30 000 SEK

Landskapsmotiv.
Signerad: Helmer Osslund
Olja på smörpapper uppfodrad på pannå.

Mått på pannå: 46 x 32,5 cm
Mått inklusive ram: 63 x 50 cm

Konditionsrapport: Slitage på ram, Mindre färgsläpp, Ojämnheter i papperet, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Helmer Osslund 1866-1938 Oil on greaseproof paper
Landscape motif.
Signed: Helmer Osslund
Oil on greaseproof paper mounted on panel.

Dimensions of panel: 46 x 32.5 cm
Dimensions including frame: 63 x 50 cm

Condition report: Wear on frame, Minor color losses, Unevenness in the paper, Age-based wear, No other remarks.

DOMKRAFT

Värdering: -

Bud: 50 SEK

VAS Höganäs GA (Gunnar Andersson) H:12 cm

Värdering: -

Bud: 225 SEK

GRYTA Gustavsberg "Gefyr" Total H:18 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

LERGRYTA för 1,5 kg

Värdering: -

Bud: 90 SEK