Auktioner Konst & Grafik Joan Miró 1893-1983

Bilder Joan Miró 1893-1983

Joan Miró 1893-1983

11500 SEK

Värdering: 200 SEK

färglitografi HC (ligger utanför den ordinarie upplagan om 75 ex), utan titel ur "Oda a´Joan Miró (Ode to Joan Miró) 1973, signerad med blyerts, bladmått 80x60, rammått 87x60, litteratur: Maeght no 905, proveniens: inköpt i 1973/74 på Galerie Börjeson Malmö av nuvarande ägares föräldrar och sedan i arv (ej examinerad ur ram)

Auktionskammaren i Vätterbygden

Lillgatan 28
554 51 Jönköping

info@auktionskammaren.se
Tel: 036-35 14 60, 070-444 36 89

Blandteknik signerad C. Julius, stugor vid vatten, mått 75x58 cm

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Slutar om 14 minuter

Pontus Carle litografi, abstrakt motiv, mått 93x77 cm

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Slutar om 15 minuter

Nils Nilsson litografi, motiv två flickor, mått 83x70 cm

Värdering: 50

Bud: 200 SEK

Slutar om 17 minuter

Axel Olson litografi, E.A, stämpelsignerad, mått 73x46 cm

Värdering: 50

Bud: 80 SEK

Slutar om 18 minuter