Bilder Taklampa Northern Illusion

Taklampa Northern Illusion

550 SEK

Värdering: 5 000 SEK

Illusion är en spännande pendellampa från Northern, formgiven av Hareide Design. Lampan monteras så den hänger mitt mellan tak och golv, och skapar således en "illusion" av en bordslampa som svävar mitt i rummet. Detta ger också funktionalitet i med att "lampfoten" kan användas som ett mindre cafébord. Perfekt för kaffekoppen på fikat, cocktaildrinken på festen eller som ett litet avlastningsbord i hallen.

Lampskärmen är i vitt glansigt aluminium. Lampfoten i vitt glansigt stål. Bas i matt svart stål.

Lampan har ett ental mindre skador i den vita lackeringen men annars i got skick.

Fyra spotlights inkluderade. GU10 50W.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 8 timmar 18 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 8 timmar 19 minuter

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 8 timmar 19 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 8 timmar 19 minuter