Bilder Nils Partapuoli Hängsmycke sameslöjd

Nils Partapuoli Hängsmycke sameslöjd

750 SEK

Värdering: 800 SEK

Nedre Soppero
Halssmycke tillverkad av björk, tenn, renhorn och tvinnat läder
Monogramsignerad: NP

Höjd: 2,7 cm
Bredd: 1,7 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Nils Partapuoli Sami handicraft pendant

Lower Soppero
Necklace made of birch, pewter, reindeer horn and twisted leather
Monogram signed: NP

Height: 2.7 cm
Width: 1.7 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 10 timmar 52 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 10 timmar 53 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK