Bilder Bruno Mathsson Fåtölj "Jetson"

Bruno Mathsson Fåtölj "Jetson"

12500 SEK

Värdering: 8 000 SEK

Bruno Mathsson 1907-1988
Tillverkad för DUX
Stomme av kromat specialstål, sits av linnetyg med brun läderklädsel
Vridbar sits med återgångsmekanism

Höjd: 96 cm
Bredd: 67 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, slitage på läder, en skruv lös, en saknad skruv i armlän, en saknad skruv undertill, inga övriga anmärkningar

Bruno Mathsson Armchair "Jetson"

Bruno Mathsson 1907-1988
Made for DUX
Frame of chromed special steel, seat of linen fabric with brown leather upholstery
Swivel seat with return mechanism

Height: 96 cm
Width: 67 cm

Condition report: Minor wear and tear, wear on leather, one bolt loose, one bolt in armrest missing, one missing bolt underneath, no other remarks

KÄPP, med silverkrycka,1900-tal

Värdering: 300

Bud: 300 SEK

DUKAR OCH PLÄD, 6 st, linne/bomull, 1900-/2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

KARMSTOLAR, 10 st, 2000-tal

Värdering: 800

Bud: 300 SEK

ARVID KNÖPPEL, skulptur, gips, signerad

Värdering: 2 000

Bud: 2 000 SEK

Slutar om 7 minuter