Bilder Lampskärmar Glas 1900-tal (3 st)

Lampskärmar Glas 1900-tal (3 st)

Värdering: 800 SEK

Konformade lampskärmar, organiskt formad opalglasskärm

Höjd: 24 cm
Diameter nedtill: 27,5 cm
Diameter upptill: 11,5 cm

Konditionsrapport: Minde åldersbaserat slitage, mindre nagg vid övre mynning, inga övriga anmärkningar

Lampshades Glass 20th century (3 pcs)

Cone-shaped lampshades, organically shaped opal glass shade

Height: 24 cm
Diameter at the bottom: 27.5 cm
Diameter at the top: 11.5 cm

Condition report: Minor age-based wear, minor chip at upper mouth, no other remarks

234 Tavlor

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Närke

Gerd Sjökvist, kvinnobyst, Nittsjö, keramik, 48/200

Värdering: 400

Bud: 150 SEK

Norrbotten

235 Kaffegods

Värdering: -

Bud: 20 SEK

Närke

Alvar Aalto, vas samt ljuslykta, Iittala

Värdering: 500

Bud: 950 SEK

Norrbotten