Bilder Esse Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Slöjdare född: 1937, Gällivare.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EP
Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 20 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Esse Poggats Half Horn Knife Samicraft from the 20th century
Craftsman born: 1937, Gällivare.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: EP
Length including sheath: 23 cm
Knife length: 20 cm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Värdering: 1 000 SEK
Högsta bud:Bud: 400 SEK
Värdering: 5 000 SEK
Högsta bud:Bud: 3 000 SEK