Bilder Esse Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Esse Poggats 1937-2006, Gällivare.
Samekniv tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EP
Längd kniv: 20,5 cm
Längd inklusive slida: 23 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Esse Poggats Half Horn Knife Samicraft from the 20th century
Sami knife made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: EP
Knife length: 20.5 cm
Length including sheath: 23 cm
Condition report: Minor age based wear, No other remarks
Slutar om 3 timmar 57 minuter
Slutar om 3 timmar 57 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
Slutar om 3 timmar 58 minuter