Bilder Anders Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Anders Sunna född 1937, Årosjokk
Halvhornskniv tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad: A.Sunna
Längd kniv: 20,5 cm
Längd inklusive slida: 23 cm
Konditionsrapport: Ej genomgående sprickor i lädret, Inga övriga anmärkningar.
Anders Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Anders Sunna born 1937, Årosjokk
Half-horn knife made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Signed: A. Sunna
Knife length: 20.5 cm
Length including sheath: 23 cm
Condition report: Non-through cracks in the leather, No other remarks.
Slutar om 3 timmar 12 minuter
Slutar om 3 timmar 13 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
Slutar om 3 timmar 13 minuter