Bilder Anders Fankki Halsband Sameslöjd 1900-tal
Anders Fankki 1916-1985, Kaitum.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor föreställande en ceremonitrumma samt ripa.
Monogramsignerad: AF
Höjd hängsmycke: 48 mm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Anders Fankki Necklace Sami craft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved reindeer antler in stylized decor representing a ceremonial drum and grouse.
Monogram signed: AF
Pendant height: 48 mm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Värdering: 3 000 SEK
Högsta bud:Bud: 1 200 SEK
Värdering: 1 500 SEK
Högsta bud:Bud: 600 SEK