Bilder Mari Simmulson Figurin "Balinesiska" Keramik 1900-tal

Mari Simmulson Figurin "Balinesiska" Keramik 1900-tal

10500 SEK

Värdering: 5 000 SEK

Mari Simmulson 1911-2000
Upsala-Ekeby
Tillverkad av delvis glaserat och chammotterat stengods. Balinesiska / Sittande Balinesiska.
Signerad: Mari Simmulson UE
Otydlig numrering

Höjd: 52 cm

Konditionsrapport: Lagning av hals, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Mari Simmulson Figurine "The Balinesi" Ceramic from the 20th century
Mari Simmulson 1911-2000
Upsala-Ekeby
Made of glazed and chamotted stoneware. The Balinese woman / The seated Balinese woman
Signed: Mari Simmulson UE
Unclearly numbered

Height: 52 cm

Condition report: Neck repaired minor age-based wear, no other remarks

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 6 timmar 59 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 7 timmar

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 7 timmar

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 7 timmar