Bilder Handväska Sameslöjd Tennbroderi 1900-tal

Handväska Sameslöjd Tennbroderi 1900-tal

1000 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Handväska tillverkad av garvat renskinn och tyg dekorerad med tennbroderi och flätad bård. Till synes osignerad Bredd: 28 cm Höjd c.a: 19 cm
Konditionsrapport: Bruksslitage, slitage på rem, slitage på trådar, inga övriga anmärkningar
Handbag Sami craft Tin Embroidery from the 20th century Handbag made of tanned reindeer leather and fabric, decorated with tin embroidery and a braided edge. Seemingly unsigned Width: 28 cm Height c: 19 cm Condition: Usage wear, wear on band, wear on threads, no other remarks

Tavlor "Le Bon Ton" 2 stycken

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Spegel modern

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Klädhängare "Dekorativ" AB Skoglunds metallgjuteri Anderstorp

Värdering: -

Bud: 350 SEK

Efterrättsskålar, 11 stycken

Värdering: -

Bud: 125 SEK