Bilder Handväska Sameslöjd 1900-tal

Handväska Sameslöjd 1900-tal

100 SEK

Värdering: 800 SEK

Handväska tillverkad av vitt och brunt garvat renskinn med snörning i läder Till synes osignerad Bredd: 17 cm Höjd c.a: 22 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage med nötningar i renskinnet, torrt läderband, inga övriga anmärkningar
Handbag Sami craft from the 20th century Handbag made of white and brown tanned reindeer skin with leather lacing Apparently unsigned Width: 17 cm Height approx.: 22 cm Condition report: Age-based wear with abrasions in the reindeer skin, dry leather strap, no other remarks

Alvar Aalto, vas, "Savoy", Iittala, höjd 16 cm

Värdering: 400

Bud: 250 SEK

Dricksglas, grönt glas med polykroma ringar, 4st

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Alvar Aalto, vas, "Savoy", Iittala, höjd 12 cm

Värdering: 250

Bud: 180 SEK

Bäddmadrass. Ull.

Värdering: -

Bud: 0 SEK