Bilder AJ Vägglampa Louis Poulsen

AJ Vägglampa Louis Poulsen

3800 SEK

Värdering: 9 000 SEK

AJ-lampan designades ursprungligen för SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1957 och är en av Arne Jacobsens mest betydelsefulla designikoner. Ursprungligen bestod produktfamiljen av en golvlampa, en vägglampa, en bordslampa och en mindre bordslampa samt en bordslampa konstruerad att fästas på bordet. Vägglampan hängde i rader i lobbyn där den skapade ett vackert sken och en fin touch. AJ-vägglampan har ett ikoniskt och grafiskt uttryck som ligger vackert i linje med Jacobsens designstil och kontrasterar fint mot möblernas kurviga utseende på SAS Royal Hotels. Lampans tidlösa design gör att den passar in i alla interiörer och genom åren har färgpaletterna anpassats i enlighet med moderna inredningstrender.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 7 timmar 36 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 7 timmar 36 minuter

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 7 timmar 36 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 7 timmar 36 minuter