Auktioner Fashion & Vintage Kimono Siden Japan 1900-tal

Bilder Kimono Siden Japan 1900-tal

Kimono Siden Japan 1900-tal

150 SEK

Värdering: 800 SEK

Svart kimono i 100% silke med broderade körsbärsträd i rött
Korta ärmar, öppna sidor och krage
Storlek: M
Etikettmärkt: Plum Blossom

Längd: 132 cm
Mått rakt över vid ärmhåla: 40 cm

Konditionsrapport: Obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar

Kimono Silk Japan 20th century

Black kimono in 100% silk with embroidered cherry trees in red
Short sleeves, open sides and collar
Size: M
Labeled: Plum Blossom

Length: 132 cm
Measurements straight across at armhole: 40 cm

Condition report: Insignificant wear, no other remarks

TAKLAMPA, sannolikt Böhlmarks, 1930-tal

Värdering: 4 000

Bud: 3 000 SEK

ARMBAND, 18k guld, JP Stockholm 1920, vikt ca 11,5 g

Värdering: 5 000

Bud: 5 800 SEK

Värdering: 800

Bud: 450 SEK

IGGE KARLSSON, färglitografi, signerad och daterad 89

Värdering: 500

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 minuter