Bilder Hattask Wilh. Schaumans Fanerfabrik Finland 1900-talets första hälft

Hattask Wilh. Schaumans Fanerfabrik Finland 1900-talets första hälft

1 månad 1 timme 36 minuter

2024-03-28 16:38

300 SEK

Värdering: 800 SEK

Hattask tillverkad av björk med läderrem och spänne i metall
Märkt: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla

Höjd: 44,5 cm
Diameter: 25 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Hat box Wilh. Schaumans Veneer Factory Finland first half of the 20th century

Hat case made of birch with leather strap and metal buckle
Marked: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla

Height: 44.5 cm
Diameter: 25 cm

Condition report: Less use and age-based wear, no other remarks

Ringar, 3 st, 18k guld, vikt 13,1 gram

Värdering: 5 000

Bud: 6 100 SEK

Diverse glas. Bl.a Orrefors, Gullaskruf m.m.

Värdering: -

Bud: 80 SEK

Skåp, 2 delat, teak

Värdering: -

Bud: 70 SEK

Tjur, glas

Värdering: -

Bud: 140 SEK