Bilder Hattask Wilh. Schaumans Fanerfabrik Finland 1900-talets första hälft
Hattask tillverkad av björk med läderrem och spänne i metall
Märkt: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla
Höjd: 44,5 cm
Diameter: 25 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Hat box Wilh. Schaumans Veneer Factory Finland first half of the 20th century
Hat case made of birch with leather strap and metal buckle
Marked: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla
Height: 44.5 cm
Diameter: 25 cm
Condition report: Less use and age-based wear, no other remarks