Bilder Birger Åström Taklampa Keramik 1900-tal
Birger Åström Taklampa Keramik 1900-tal
Keramiker född: 1930 Ljuslykta / taklampa i två delar med elektrisk belysning Tillverkad av glaserat stengods med genombruten dekor Signerad i godset: B Ågren Höjd utan kedjor: 34 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre nagg, inga övriga anmärkningar
Birger Åström Ceiling lamp Ceramic 20th century Ceramicist born: 1930 Lantern / ceiling lamp in two parts with electric lighting Made of glazed stoneware with openwork decoration Signed in the estate: B Ågren Height without chains: 34 cm Condition report: Minor age-based wear, minor chipping, no other remarks