Auktioner Musik Polyphon Musikspelare Tyskland omkring 1900

Bilder Polyphon Musikspelare Tyskland omkring 1900

Polyphon Musikspelare Tyskland omkring 1900

12500 SEK

Värdering: 20 000 SEK

Troligen tillverkad av: Polyphon-Musikwerke AG i Leipzig
Polyphon / caféautomat i nyrenässans-stil med fodral i bl. a. valnöt
Vitrindörr med valv, skuren, genombruten dekor och front med
svarvade pelare med kannelyr
Myntinkast för femöringar och vevarm på sidan

15 st. Skivor i plåt medöfljer

Höjd: 107 cm
Bredd: 72 cm
Djup: 38 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitge, repor, märken och stötskador på fodral/faner, invändig mekanik i gott skick och fungerar vid test, inga övriga anmärkningar

Polyphon Music Player Germany circa 1900

Probably made by: Polyphon-Musikwerke AG in Leipzig
Polyphon / cafe vending machine in neo-renaissance style with case in a. walnut
Display door with arch, cut, openwork decor and front with
turned columns with cannelir
Coin insert for fivers and crank arm on the side
15 pcs of sheet metal plates included

Height: 107 cm
Width: 72 cm
Depth: 38 cm

Condition report: Use- and age-based wear, scratches, marks and impact damage to case/veneer, internal mechanics in good condition and working when tested, no other remarks

ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på pannå, signerad och daterad 1954

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

LOUIS VUITTON, axelband, läder

Värdering: 500

Bud: 350 SEK

ROLEX, Oyster Precision, armbandsur, 1974

Värdering: 25 000

Bud: 15 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal

Värdering: 4 000

Bud: 1 200 SEK

Slutar om 6 minuter