Bilder Tore Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Tore Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

1000 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Tore Sunna född 1942, Årosjokk.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TS

Längd kniv: 18,5 cm
Längd inklusive slida: 20,5 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Thore Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Tore Sunna born 1942, Årosjokk.
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: TS

Knife length: 18,5 cm
Length including sheath: 20,5 cm

Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.

Lockask, Karl Hansen Reistrup, Herman Kähler

Värdering: -

Bud: 200 SEK

Mindre skulptur, möjligen Staffordshire

Värdering: -

Bud: 200 SEK

Skulptur, "Mars", eft. Luigi Valadier (1726-1785)

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Moccaservis, Bavaria

Värdering: -

Bud: 0 SEK